• %
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4181
  % 0,15
 • € EURO
  8,9993
  % -0,04
 • £ POUND
  10,1100
  % -0,25
 • ¥ YUAN
  1,1458
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,0981
  % -0,20
 • BITCOIN
  235659,211
  % -4,09
 • BIST 100
  1.531,58
  % -0,56

Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Maddi durumu yetersiz vatandaşlar bankalardan krediler kullanıp, taksitlere bölünen borçlarının taksitlerini geciktirmek kaydıyla ödeyememekte. Hal böyle olunca bankalar vatandaşlara verdiği kredi taksitlerinin gecikmesi sebebiyle ana para + belirlenen faiz tutarına ek olarak günlük, aylık ve yıllık olmak üzere çeşitli gecikme faizleri ekliyor.

Eklenen gecikme faizleriyle birlikte çıkmaza giren vatandaşlardan parasını alamayan bankalar borçları varlık yönetim şirketlerine devretmekte. Bankadan kredi kullanıp 3 ay boyunca borcunu ödemeyen bir müşteri bu sürenin sonunda yasal takibe alınıyor, yani avukatlık olmuş oluyor. Avukatlar ise kendilerine tanınan süre içerisinde borcu alamazsa, kredi borçları belli bir ödeme karşılığında varlık şirketlerine devrediliyor. Borç devredildikten sonra ise borcun muhatabı tamamen varlık şirketi oluyor. Dilerseniz hep beraber varlık yönetim şirketine borcumu ödemezsem ne olur sorusunun cevabına göz atalım.

Geçtiğimiz yılın kayıtlarına bakıldığında bankalar, yaklaşık 2 milyon müşteriden alamadığı kredi borçlarını varlık yönetim şirketine devretti. Devredilen tutar ise 29 milyar TL. Borcu varlık yönetim şirketine devredilen müşterilerin ise aklında tek bir soru canlanıyor:

Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Türkiye’de aktif olarak görev yapan 13 varlık yönetim şirketi, bankalardan ödenmeyen borçların bir kısmını ödeyerek borcu satın alıyor. Borç satın alındıktan sonra ise borcun muhatabı artık varlık şirketi oluyor. Şirketler, borcu ödemeyen müşterilere kolaylık sağlamak amacıyla cazip taksit tutarları, avantajlı teklifler ve kişiye özel kampanyalar sunuyor. Tüm bunlara rağmen borcunu ödeyemeyen vatandaşlar için ise şirketler müşterileri arayarak indirim teklif ediyor. Sonuç olarak bir şekilde pazarlık yaparak ve size en uygun taksitlendirmeyi isteyerek borcu en rahat ödenebilir hale getirip ödemelisiniz.

Varlık yönetim şirketine ödenmeyen borç, kredi notunuzu önemli şekilde etkiler. Bankalardan kredi kullanamaz, kredi kartı dahi talep edemezsiniz. Ancak yasal takibe düştükten sonra borcu öderseniz 5 yıl içinde siciliniz temizlenir ve bankalardan tekrar kredi alabilirsiniz. Ancak borcu ödememekte ısrarcıysanız bu banka ve varlık yönetim şirketi sicilinizde yer alır, eşiniz dahi kredi alamayabilir.