• %
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3885
  % -0,24
 • € EURO
  8,9687
  % -0,37
 • £ POUND
  10,0948
  % -0,39
 • ¥ YUAN
  1,1418
  % -0,17
 • РУБ RUBLE
  0,0979
  % -0,41
 • BITCOIN
  234091,230
  % -4,48
 • BIST 100
  1.539,07
  % -0,07

Kripto Para Kullanımının Sağladığı Avantajlar

Kripto Para Kullanımının Sağladığı Avantajlar

Dünya genelinde popüler bir hal almaya başlayan kripto para, kullanım alanına göre sizlere çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Her ne kadar bu para birimlerinin ne olduğu ve fiziki olarak bir teslimat olmadığından dolayı nasıl kullanılacağı bilinmese de, sağladığı avantajlara bakıldığı zaman birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Kripto paralar hakkında merak edilen her şey aşağıda bir bir açıklanacaktır.

Kripto para kullanmaya başladıktan sonra size sağlayacağı avantajları ya da bu para birimleri ile işlem yapmanız için en önemli nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Kripto Para Kullanmak İçin Sebepler

 • Kripto Paralar Hızlıdır: Eğer normal para birimleri kullanarak bir bankadan farklı bir bankada bulunan hesabınıza çek ödemesi yaparsanız, bankalar bu işlemi gerçekleştirmek için birkaç gün bekleyecektir. Çünkü yüksek tutarlı bir çek ise, banka bir anda bu kadar yüksek limitte para çıkışı olmasını istemeyecektir. Fakat dijital para birimlerinde bu tarz bir durum ortaya çıkmayacaktır. Çünkü sıfır onaylama türünde yani ticaret yapılan kişi, daha önce dijital para birimleri için Blockchain’i onaylamamış ise ve buna rağmen de ödemeyi kabul ediyorsa, işleminiz birkaç saniyede gerçekleşecektir. Eğer bu ödemenin onaylanması istenirse de işleminiz en fazla 10 dakika sürecektir.
 • Kripto Paralar Ucuzdur: Kripto para kullanarak yapacağınız işlemlerde çoğu zaman bir ücret alınmamakta ya da çok düşük miktarlarda ücret kesintisi yapılmaktadır. Bu sayede, dijital para birimlerini kullanarak kredi kartı kullanmayı bile bırakabilmeniz mümkün olmaktadır.
 • Paralara Devletler Tarafından El Konulmaz: Geçtiğimiz yıllarda Kıbrıs’ta Merkez Bankası tarafından sermaye oluşturmaya yönelik çalışmalarda, sigortasız mevduatlara el konulduğu görülmüş ve hak sahipleri bu duruma çok büyük tepki göstermiştir. Fakat dijital paralarda hiçbir şekilde devletlerin birikiminize el koyma ihtimali yoktur.
 • İbraz Zorunluluğu Yoktur: Dijital para birimlerini farklı bir hesaba gönderdiğinizde ya da sizin hesabınıza para girişi olduğunda, artık geri alınma durumu yoktur. Bundan dolayı, dolandırıcıların kredi kartlarında yaptıkları izin dışı kullanımlar, dijital para kullanımı ile size etki yapmayacak.
 • Ödeme Bilgilerinizi Kimse Çalamaz: Kripto para kullanmaya başladıktan sonra, hiç kimseye özel bilgilerinizi yollamak gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Yapılan işlemlerde ise iki farklı anahtar kullanımı yapıyorsunuz. Bu anahtarlardan birisi sadece size özel, diğeri ise ortak bir anahtardır. Ortak anahtar olarak adlandırılan şey sizin kripto para adresinizden oluşmakta ve herkes tarafından görülmesi konusunda bir problem olmamaktadır. Bunu standart banka hesaplarımızın IBAN numarası olarak düşünebilirsiniz. Ancak, özel anahtar yalnızca size özeldir ve sizden başka kimse bunu görüntüleyemez. Burada şu durum unutulmamalıdır. Özel anahtarınız yalnızca size özeldir. Yani; siz farklı birisine söylemeden kimse bilemez. Ama söylerseniz, o zaman birçok dolandırıcılık vakası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Kripto Paralarda Enflasyon Sorunu Yoktur: Klasik para birimleri ve ülke faaliyetleri sırasında, birçok global ekonomik sebeplerden ötürü piyasalarda enflasyon meydana gelebilmektedir. Fakat Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerinde herhangi bir enflasyon durumu söz konusu olmayacaktır.