• YARIM ALTIN
  1.464,60
  % -2,57
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8709
  % 0,45
 • € EURO
  9,4217
  % 0,49
 • £ POUND
  10,5128
  % 0,74
 • ¥ YUAN
  1,1940
  % 0,36
 • РУБ RUBLE
  0,1035
  % 0,65
 • BITCOIN
  145211,314
  % 5,43
 • BIST 100
  1.328,73
  % -1,02

Kredi Kartı MM/YY Nedir, Nerede Yazar?

Kredi kartı ile e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken sistem, sizden bir takım bilgiler talep etmektedir. Bunlardan biri de kart üzerinde bulunan MM/YY ifadeleridir. Kredi kartınız ile ilk alışveriş yaptığınızda genelde çoğu kişi mm/yy nin ne anlama geldiğini ve nerede bulunduğunu merak edebilir ve aklında Kredi Kartı MM/YY Nedir, Nerede Yazar? MM/YY ne anlam ifade ediyor? gibi sorular oluşabilir.

Kredi Kartı MM-YY

Kredi kartları kullanıcılar için hele ki alışveriş severleri adına çok önemli bir ekonomik araç olmakta, cepte paranın yani nakit para olmadığı anlarda bizlerin imdadına yetişmekte. Örneğin cebinizde 1000-1500 TL olmayabilir ancak kredi kartınızın limiti olan 3000 TL ile gönül rahatlığı ile nakit avans çekebilir, alışveriş yapabilir veya almak istediğiniz bir ürünü peşin fiyatı olmadan taksit imkanı ile edinebilirsiniz.

Eğer CardFinans Kredi Kartına sahipseniz; CardFinans Para Puanları Nerede Kullanılır? başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Alışverişlerini e-ticaret siteleri üzerinden yapanların miktarı oldukça fazladır. E-ticaret sitelerinden alışveriş yapanlar, kart bilgilerini güvenlik problemi olmadan hızlıca girerek ürünleri taksitle veya tek çekim olarak satın alabilir. Ancak çoğu site, kredi kartı ile alışveriş esnasında müşterilerinden kart bilgilerini talep eder. Genelde kredi kartın ön yüzündeki kredi kartı numarası, kredi kartının geçerlilik süresi ve kartın arka yüzünde bulunan 3 haneli güvenlik (CVV, CVC) numaralarıdır. Sonrasında secure 3D adımını geçmek için bankada kayıtlı cep telefonunuza sms yoluyla onay kodu gelecek, gelen kodu doğru girmeniz durumunda kredi veya banka kartınızdan harcama yapılan tutar kadar TL çekilecektir.

Kredi Kartı MM-YY

Kredi Kartı MM/YY Nedir, Nerede Yazar?

Kartın ön yüzünde bulunan MM harfleri kartın son kullanma ayı olarak kartı edindiğiniz tarih baz alınarak belirlenmiştir. MM ingilizceden geldiği için month (ay) olarak geçmektedir. Kartın ön yüzünde bulunan YY harfleri ise year (yıl) olarak, kartı edindiğiniz tarih baz alınarak son kullanma yılı olarak belirlenmiştir yani kredi kartınızın son kullanma tarihinin ne zaman dolacağını sizlere göstermektedir.

Böylece Kredi Kartı MM/YY Nedir, Nerede Yazar? sorusunun cevabını da öğrendiğimize göre gönül rahatlığıyla internetten alışveriş yapabiliriz.